Ozon jest gazem występującym w górnych warstwach atmosfery ziemskiej.
Obecność ozonu wysoko w atmosferze ziemskiej, tworzy barierę wokół Ziemi, która chroni ludzkie zdrowie, życie roślin i ekosystemy wodne przed szkodliwymi promieniami słońca. Obecnie coraz częściej ozon wykorzystywany jest jako środek dezynfekujący przeciwko mikroorganizmom w wodzie pitnej. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zastosowanie ozonu rozpowszechniło się w przemyśle przykładowo przy produkcji wody butelkowanej. Ozon jest przy tym bardzo wydajny i skuteczny, a następnie szybko rozkłada się na tlen, nie pozostawiając posmaku ani zapachu. Oczywiście ozon może służyć także do dezynfekcji różnych produktów spożywczych. Ozonowanie jest stosowane także do odkażania różnego rodzaju powierzchni. W tym przypadku stosowany jest specjalny agregat wytwarzający ozon, działa on na zasadzie dołączania trzeciej cząsteczki tlenu z wykorzystaniem energii elektrycznej.
Ta sama zasada obowiązuje podczas tworzenia ozonu w powietrzu. Pomieszczenie do którego zostanie wtłoczony ozon powinno być dobrze przygotowane.
Należy je uszczelnić, aby ozon nie ulotnił się zanim osiągnie stężenie potrzebne do jego najwydajniejszego działania. W pomieszczeniu nie mogą wówczas pozostawać, zatem stosuje się opóźnienie włączenia lub też systemy sterowania bezprzewodowego. Cała operacja od rozpoczęcia wytwarzania ozonu, do całkowitego odkażenia może trwać około 30 minut. Dlatego też jeżeli odkażamy miejsca pracy, nie będzie długich przestojów, tak jak w przypadku używania innych środków. W przypadku użycia chloru po odkażaniu pozostanie nieprzyjemny zapach, a pomieszczenia trzeba będzie dobrze przewentylować. Ozon natomiast sam ulatnia się w postaci tlenu, nigdzie się nie osadza i nie pozostawia nieprzyjemnych zapachów. Jest bardzo skuteczny przy usuwaniu różnego rodzaju alergenów, roztoczy oraz oczywiście bakterii i wirusów. Jeżeli szukamy doświadczonej firmy, która może przeprowadzić ozonowanie warto odwiedzić stronę internetową https://mr-ozone.pl/dezynfekcja/.