Świeże pieczywo urzeka swoim zapachem, chrupiącą skórką i mięciutkim wnętrzem.
Może stanowić tak podstawowy pokarm jak chleb do przyrządzania codziennych kanapek albo wykwitną odskocznie podczas niedzielnego śniada. Placki, drożdżówki i muffinki umilają nam czas spędzony przy popołudniowej kawie lub stanowią sycącą przekąskę w ciągu dnia. Wszyscy lubimy słodkie lub słone paszteciki, wypełnione czekoladą, nadzieniem truskawkowym, budyniem lub w wersji słonej mięsem, kapustą lub na przykład grzybami. Eklery, pączki i wszelkiego rodzaju inne słodkości kuszą z piekarnianych witryn. W społeczeństwie utarło się przekonanie, że wszelkie lub chociażby białe pieczywo jest niezdrowe, zawiera nadmiar kalorii i nie wnosi do naszych organizmów niczego pożytecznego (zwykliśmy to nazywać pustymi kaloriami). Co jednak jeśli pieczywo wykonane jest z wysokiej jakości składników, nie zawiera polepszaczy, chemicznych wypełniaczy i pełnej tablicy Mendelejewa? Gdzie takie znaleźć?
Do których piekarni z Lublina i okolic warto się udać?
Przy wyborze tego co jemy warto kierować się nie tylko składem, ale też opiniami innych osób i specjalistów w swojej dziedzinie. Nikt tak dobrze jak konsumenci – jeśli zapyta się ich odpowiednio wielu – nie umie ocenić jakości produktu. Naturalnie, znaczenie ma tutaj wiele czynników, jak umiejętności piekarzy, jakość wykorzystywanych przez nich narzędzi (nic tak bardzo nie wpłynie na jakość wypieków jak złej lub przeciwnie dobrej jakości piec) czy jakość wykorzystywanych przez nich składników. Do produkcji chleba można użyć drożdży (które swoją drogą nie są takie złe), polepszaczy i konserwantów czy też taniej mąki niemal nasączonej glifostatem (sprowadzane z krajów wschodnich ziarna i mąka pochodzą z upraw o znacznie wyższych normach użycia tego środka niż w naszym kraju).
Pod linkiem Piekarnie z Lublina znajdziesz wykaz piekarni certyfikowanych przez plebiscyt Orły Piekarnictwa i odznaczonych tym znakiem.