Diody LED to najnowszy i najbardziej ekscytujący postęp technologiczny w branży oświetleniowej, który pojawił się stosunkowo niedawno i zyskał popularność na naszym rynku ze względu na swoje zalety, wysokiej jakości oświetlenie, długą żywotność i wytrzymałość.
Źródła światła oparte na technologii półprzewodnikowej ma do 20 razy dłuższą żywotność niż świetlówki lub żarówki. Diody elektroluminescencyjne są niezbędnym elementem stosowanym w elektronice od wielu lat, ale dopiero niedawno zyskały popularność dzięki diodom LED o dużej mocy, dającym światło wystarczająco mocne, aby można je było stosować jako zamienniki świetlówek rtęciowych, energooszczędnych i innych żarówek. W chwili obecnej na rynku dostępne są źródła LED i moduły, które są wystarczająco mocne, aby można je było wykorzystać jako oświetlenie infrastruktury, takie jak oświetlenie uliczne lub parkowe, a nawet oświetlenie architektury budynków biurowych, stadionów i mostów. Sprawdzają się również jako podstawowe źródło światła w zakładach produkcyjnych, magazynach i pomieszczeniach biurowych, a także domach. Długa żywotność to jedna z największych zalet diod LED. Zastosowane typu oświetlenia mają wysoką wydajność pracy, a zatem mogą działać do 11 lat dłużej w porównaniu do lamp i żarówek energooszczędnych.
Na przykład diody LED działające 8 godzin dziennie będą miały około 20 lat żywotności i dopiero po tym okresie będziemy zmuszeni wymienić źródło światła na nowe. Ponadto częste włączanie i wyłączanie nie ma negatywnego wpływu na żywotność diod, podczas gdy ma taki wpływ w przypadku oświetlenia starszego typu. Coraz bardziej popularna staje się w oświetleniu pomieszczeń taśma led. Diody LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem o wiele mniejszego zużycia energii elektrycznej niż lampy żarowe, fluorescencyjne, halogenowe lub rtęciowe, o wydajności świetlnej wynoszącej 80–90% w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. Oznacza to, że 80% energii dostarczanej do urządzenia jest przetwarzane na światło, a 20% jest tracone i zamieniane w ciepło. Sprawność zwyczajnej żarówki jest na poziomie 5-10% – tylko ta ilość dostarczonej energii jest przetwarzana na światło.