Pizza, czyli specjalność kuchni włoskiej od wielu lat podbija serca ludzi na całym świecie. Obecnie pizzerie możemy spotkać w praktycznie każdym mieście w Europie a w momencie, gdy planujemy wybrać się do restauracji, właśnie lokale serwujące pizze są z reguły brane pod uwagę w pierwszej kolejności. Pizza osiągnęła taką popularność ze względu na pyszny smak oraz różnorodność składników, które mogą znaleźć się w naszym daniu. To sprawia, iż pizza jest doskonałą propozycją dla każdego, bez względu na to, czy jest mięsożercą, wegetarianinem, czy na przykład nie lubi pieczarek. Każdy z nas może skomponować sobie pizzę z takich składników, jakie lub najbardziej. Pozostaje jednak pytanie, czy pizza jest odpowiednim posiłkiem dla zdrowia naszego organizmu?
Wpływ jedzenia pizzy na nasze zdrowie
Odpowiadając na pytanie dotyczące tego, czy pizza jest zdrowia, na samym początku należy zwrócić uwagę na kaloryczność pizzy. Ta kwestia jest ściśle powiązana ze składnikami, jakie zdecydujemy się dodać do swojego dania. Najbardziej kaloryczne pizze mogą mieć wartość nawet ponad 300 kalorii na 100 gramów. Są to pizze z dużą ilością sera, tłustej kiełbasy oraz mięsa. Najmniejszą kalorycznością charakteryzują się pizze z dużą ilością warzyw szczególnie, jeżeli głównymi dodatkami są warzywa lub ewentualnie mięso w chudej postaci. W związku z tym zjedzenie pizzy na cienkim cieście w akompaniamencie dużej ilości warzyw nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Jednak regularne spożywanie tłustej pizzy, której głównymi składnikami są sery oraz wędliny może prowadzić nas do zwiększenia poziomu cholesterolu, zwiększenie ciśnienia oraz otyłości. Pizza to nie tylko składniki, ale też baza, czyli sos pomidorowy. To właśnie sos przygotowany z pomidorów może uchodzić za jeden z najlepszych dla naszego organizmów składników pizzy. Same w sobie pomidory nie zawierają dużo kalorii, mają natomiast wiele cennych dla naszego organizmu witamin. Warto jeszcze zwrócić uwagę na ciasto. Najlepszym wyborem jest pizza na cienkim cieście. Gruba odmiana ciasta do pizzy przygotowana z bułki pszennej zawiera dużo przyswajalnych węglowodanów.
Najlepszymi składnikami, którymi możemy przyozdobić swoją pizzę, jest rukola, sałata, szpinak czy jarmuż. Te warzywa zawierają bardzo dużo potasu, wapnia i magnezu, a także kwas foliowy oraz błonnik. Warto postawić na pizzę, która zawiera dużą ilość warzyw, gdyż tak skomponowana pizza może okazać się dla nas dobrym zastrzykiem witamin oraz składników mineralnych tak potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Pizza z pizzerii Wrocław, Pizza mrożona – czy jest różnica?
Dywagacje na temat zdrowotności pizzy dotyczyły pizzy przygotowanej samodzielnie lub w pizzerii. Warto jednak zastanowić się, czy warto sięgać po tańszy i szybszy zamiennik, jakim jest pizza mrożona dostępna w każdym sklepie. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z tego produktu ze względu na niską cenę (nawet 3 złote za pizzę), krótki czas przygotowania (około 10 minut w piekarniku) oraz ogólną dostępność tego produktu. Jednak zanim sięgniemy po tego rodzaju pizzę, warto bardzo dokładnie przeczytać jej skład. Bardzo prawdopodobne, że w zdecydowanej większości będzie się on składać z wielu półproduktów takich jak produkty seropodobne lub produkty, które będąc zamrożone, tracą swoje składniki odżywcze. Dodatkowo producenci pizzy mrożonej pakują w nią dużą ilość konserwantów oraz substancji mającej zwiększyć poczucie smaku, oraz barwę ciasta. Pod względem dietetycznym wybór takiej pizzy jest złym pomysłem. Jest ona z reguły bardzo kaloryczna, a w dodatku zawiera duże ilości soli, co zwiększa pragnienie.
Czy warto regularnie jeść pizze?
Pizza pizzy nierówna. Zamawiając pizzę, możemy zafundować sobie zarówno zdrowy, pełnowartościowy posiłek, jak i ogromną bombę kaloryczną, która sprawi, iż przez następne kilka godzin nie będziemy umieli spojrzeć na jedzenie. Warto więc zamawiając pizzę przez chwilę zastanowić się, czy nie lepszym pomysłem w dobie trendu na zdrowie odżywianie zrobić tym razem wyjątek i zamówić pizzę, która głównie składa się z warzyw.