Koszty wyceny będą zależne od tego, jaki sposobem będzie to robił rzeczoznawca. Tylko rzeczoznawca może się tym zajmować, ponieważ ma odpowiednią wiedzę i uprawnienia. Jedną z metod wyceny będzie porównanie wartości rynkowej nieruchomości na podstawie trzech podobnych nieruchomości.
Rzeczoznawca znajdzie podobne nieruchomości na rynku i będzie wiedział ile nasz dom czy mieszkanie będą warte. Bardzo często zlecamy wycenę nieruchomości, bo sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić ile może to kosztować. Niektórym wydaje się, że mają coś lepszego od innych, dlatego mieszkanie w tym samym bloku kosztuje o kilkadziesiąt tysięcy więcej. Można również weryfikować wartość nieruchomości porównując ceny kilkunastu innych nieruchomości. To zajmuje sporo czasu i trzeba będzie się liczyć z tym, że taka wycena będzie nieco droższa.
Ile zapłacimy?
Nie da się tego oszacować zanim rzeczoznawca do nas nie przyjdzie. W przypadku wyceny nie mamy stałego cennika jak w przypadku notariusza. Tutaj ustala się koszty wyceny indywidualnie, ale na pewno im droższa nieruchomość tym wyższa będzie cena. Musimy pamiętać o tym, że koszty wyceny mogą nas czasami zaskoczyć, dlatego jeśli kontaktujemy się ze rzeczoznawcą to trzeba będzie dowiedzieć się, jaką kwotę przewiduje.
Wtedy mniej więcej wiemy, czego mamy się spodziewać. Inaczej będzie nas kosztowała wycena, jeśli mamy mieszkanie w bloku i rzeczoznawca wykona swoją prace bardzo szybko, a inaczej, jeśli trzeba będzie wyceniać gospodarstwo rolne gdzie znajduje się bardzo dużo budynków. Wtedy taka wycena może potrwać nawet kilka dni. Czasami trudno jest wycenić samodzielnie naszą nieruchomości, bo nie wiemy, na co zwracać konkretnie uwagę. Na pewno na cenę nieruchomości wpływ ma to, jaki jest metraż, jakie jest wykończenie czy na którym znajduje się piętrze. W przypadku domów cena zależna jest od odległości do miasta, szkoły czy sklepów. Oczywiście stan techniczny budynku ma również znaczenie tak samo jak i rok budowy. Rzeczoznawca będzie wiedział jak to wszystko uwzględnić w wycenie.