Baterie łazienkowe to niezbędny element każdej łazienki.
Trudno wyobrazić sobie swobodne korzystanie z tego pomieszczenia bez odpowiednich i dostosowanych do naszych potrzeb baterii. Obecnie na rynku dostępne jest wiele różnych modeli – baterie łazienkowe, dlatego wybór właściwego z pozoru nie powinien nastręczać zbyt wielu trudności. Do tych najbardziej popularnych zaliczyć należy baterie wannowe, natryskowe, bidetowe, kuchenne oraz umywalkowe. Niezależnie od tego, na który z wymienionych rodzajów się zdecydujemy, warto, aby cechował się niezawodnością oraz wytrzymałością. Nie bez znaczenia jest też oczywiście wygląd baterii. Dobrze, aby pasowała do wyposażenia pomieszczenia oraz do panującego w nim wystroju. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza baterie o klasycznym wyglądzie, ponieważ łatwo dopasować je do wielu pomieszczeń.
Jednak wygląd to oczywiście nie wszystko. Niewiele osób wie, że to między innymi od użytkowanych w budynku baterii zależy, jak wiele wody zostaje zużyte. A to, jak wiadomo, ma wpływ na wysokość naszych rachunków. Dobrze jest więc wybrać taki produkt, który nie tylko będzie służył nam przez wiele kolejnych lat, ale pozwoli również zredukować ilość zużywanej wody.
Ceny baterii łazienkowych są wysoce zróżnicowane. Ich koszt zależy między innymi od tego, z czego produkt jest wykonany, a także jaki jest sposób jego montażu.
Baterie umywalkowe
Aktualne oferty baterii umywalkowych są niezwykle szerokie, zwłaszcza, jeśli chodzi o ich wygląd. Do wyboru mamy już nie tylko produkty wykończone chromem, ale również takie w odcieniu złota, mosiądzu czy nawet baterie w kolorze czerni i bieli. Takie rozwiązania są nieco droższe od klasycznych baterii chromowanych, jednak warto w nie zainwestować, ponieważ mogą okazać się doskonałym dopełnieniem naszego wnętrza, a nawet jego ozdobą. Jeśli chodzi zaś o sposób montażu, to w tej kwestii również występuje kilka możliwości. Do tych, na które klienci najczęściej się decydują, zaliczyć należy baterie jednouchwytowe mocowane do umywalki bądź ściany. Wartym uwagi dodatkiem jest też wspomniany już wcześniej system oszczędzania wody, który odnaleźć już można w coraz większej liczbie baterii łazienkowych.
Baterie wannowe
To, na jaką baterię wannową się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i upodobań. Zdecydowana większość tego typu produktów posiada przełącznik. Po jego użyciu woda przestaje płynąć z kranu, a zaczyna z prysznica. Jest to wygodne i łatwe w użyciu rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością. W przypadku baterii wannowych również mamy do wyboru wiele różnych modeli. Niektóre z nich posiadają dodatkowe urozmaicenia, które mogą zainteresować wymagających klientów. Jednym z takich gadżetów jest między innymi termostat. Baterie wannowe, podobnie jak wspomniane wcześniej baterie umywalkowe, występują w różnych wariantach montażu. Do wyboru mamy między innymi modele natynkowe i ścienne. Jednak najważniejszą cechą każdej baterii powinna być jej wytrzymałość. Niezwykle ważne jest, aby produkt cechował się wysoką odpornością na wilgoć i dobrze prezentował się przez długi czas.
Baterie bidetowe
Bidety do niedawna rzadko były spotykane w polskich łazienkach. Jednak z biegiem lat zaczęło się to zmieniać i obecnie coraz więcej domów wyposażonych jest w bidety. Te ostatnie można również spotkać w hotelach, restauracjach czy biurowcach. Choć przez długi czas były pomijane, to bidety spełniają ważne funkcje w codziennej higienie i są sporym udogodnieniem. Warto więc, aby były wyposażone w odpowiednią baterię. Najczęściej montuje się w nich baterie wykonane z mosiądzu o srebrnym chromowym wykończeniu. Oferta baterii bidetowych jest jednak bogata i można w niej odnaleźć również inne modele.
Baterie natryskowe
Bateria natryskowa musi znaleźć się w każdej kabinie prysznicowej. Warto, aby była nie tylko praktyczna, ale również wyglądała estetycznie. Do wyboru mamy modele klasyczne, jak i nieco bardziej designerskie. Możemy zdecydować się na baterię podtynkową bądź natynkową. Jednym z najistotniejszych elementów baterii jest jej głowica. Może być ona ceramiczna, suwakowa lub termostatyczna. Ta ostatnia sprawdzi się zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy mieć pewność, że ustawiona temperatura wody zostanie zachowana.