Trening funkcjonalny ma swoje początki w dziedzinie rehabilitacji i został stworzony przez fizjoterapeutów w celu przyśpieszenia powrotu do zdrowia po urazie.
Opracowano specjalne ćwiczenia, aby pomóc pacjentom w odzyskaniu sprawności i powrocie do życia sprzed wypadku. Od tego momentu trening funkcjonalny został przyjęty przez specjalistów fitness i przekształcił się w ćwiczenia obciążające, które symulują codzienne ruchy ciała. Dzięki temu można kontrolować obciążenia i pomagać pacjentom wracać do zdrowia. Celem treningu sprawności funkcjonalnej jest poprawa zdolności do wykonywania codziennych czynności. Jest to skoordynowany wysiłek między układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego i mięśniowo-szkieletowym. Na każdym etapie życia zmieniają się codzienne czynności, podobnie jak ćwiczenia funkcjonalne. Kluczem do skutecznego treningu sprawności funkcjonalnej jest symulacja rzeczywistej aktywności. Im bardziej ćwiczenie naśladuje rzeczywistą aktywność, tym bardziej efektywny jest trening. Na przykład, jeśli jesteś aktywną osobą, która spędza dużo czasu na rowerze, trening funkcjonalny obejmowałby ćwiczenia symulujące ruchy i wzmacniające mięśnie używane na rowerze.
Można tego rodzaju ćwiczenia wykonywać na domowych rowerach treningowych.
Wiele ćwiczeń pobudza wszystkie mięśnie w naszym ciele. Rower będzie bardzo dobrym pomysłem, dlatego że jazda na rowerze aktywuje wiele różnych mięśni. Podobnie w przypadku pływania czy tez biegania. Z pewnością trening funkcjonalny będzie także dobrym pomysłem na zrzucenie zbędnych kilogramów. W wielu miejscach można poszukać porad specjalistów, którzy przygotują dla nas indywidualny trening funkcjonalny Warszawa jest miastem w którym znajdziemy wielu specjalistów, różne siłownie i kluby fitness w których będziemy mogli wykonywać ćwiczenia pod okiem specjalisty. Specjalista przygotuje nam dokładnie dopasowany zestaw ćwiczeń, może on być także skoncentrowany na niektóre obszary. Przykładowo jeżeli mieliśmy uraz nogi, możemy je mniej obciążać, a skoncentrować się bardziej na innych częściach ciała.