Jak wybrać nowe mieszkanie w Warszawie?

Mieszkania rynku pierwotnego w Warszawie są marzeniem wielu mieszkańców stolicy i przyjezdnych. Pomimo tego i wbrew coraz liczniejszym inwestycjom deweloperskim znalezienie idealnego mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie nie będzie łatwym zadaniem. Co trzeba wziąć pod uwagę? O czym należy pamiętać?  

Pierwszym etapem jest zrobienie analizy dostępnych ofert. Nowe mieszkania w Warszawie znaleźć można zarówno na popularnych portalach ogłoszeniowych, zajmujących się nieruchomościami, jak i na stronach deweloperów. Przy wyborze należy uwzględnić wszystkie ważne dla siebie parametry. Najczęściej będą to następujące czynniki: 

  • lokalizacja (bezpieczeństwo, bliskość do szkół, przedszkoli, ośrodków kultury i rekreacji), 
  • metraż mieszkania,
  • rozkład pomieszczeń i okien, 
  • piętro, na którym znajduje się nowe mieszkanie,
  • dodatkowe aspekty – balkon, piwnica, garaż lub hala garażowa itd.

Oczywiście oprócz kwestii związanych bezpośrednio z samym rodzajem mieszkania, każdy zwróci uwagę także na cenę. A jak wiadomo – w Warszawie nowe mieszkania z rynku pierwotnego nie należą do najtańszych! Na tej płaszczyźnie kierowanie się wyłącznie ceną nie jest jednak wskazane. „Zbyt” atrakcyjna kwota może oznaczać, że do budowy użyto np. niższej jakości materiałów lub występują inne potencjalne mankamenty, których nie widać na pierwszy rzut oka.

 

Nowe mieszkanie z rynku pierwotnego w Warszawie – formalności i wiarygodność dewelopera 

Choć wydaje się, że kupno nowego mieszkania jest bezpieczniejsze od zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, to i w tym przypadku należy uważać. Na samym wstępie należy udać się do mieszkania, które wzbudziło zainteresowanie. Ważne jest to, aby nadmiernie jeszcze się nim nie zachwycać. Powód? Pierwsze oględziny mieszkania powinny być zrealizowane pod kątem sprawdzenia, czy nie ma jakichś niedoróbek technicznych i wad, które uniemożliwiałyby zamieszkanie. Czasem drobne niedociągnięcia (np. niewłaściwie zamontowany parapet w pokoju) mogą i powinny nieść ze sobą zniżki na cenę mieszkania. 

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy deweloper posiada wszystkie pozwolenia na budowę i sprzedaż nieruchomości. Następnie należy zweryfikować księgę wieczystą. Jeśli deweloper nie jest zbyt chętny do jej okazania, to znak, że w głowie potencjalnego kupującego powinna zapalić się czerwona lampa ostrzegawcza.

Bardzo ważne jest podpisanie umowy przedwstępnej. Rezerwacja nowego mieszkania sprawi, że będzie można bezpiecznie planować swoją przeprowadzkę i dalszą przyszłość. Zazwyczaj niezbędne będzie zapłacenie zadatku lub zaliczki. 

 

Podsumowanie – zakup nowego mieszkania w Warszawie to prawdziwe wyzwanie

Inwestycji deweloperskich w Warszawie jest wiele, ale to samo można powiedzieć o nabywcach. Kupno nieruchomości w stolicy jest swego rodzaju wyzwaniem. Powyższe porady mają charakter uniwersalny, jednak biorąc pod uwagę charakterystykę warszawskiego rynku nieruchomości, ma się wrażenie, że są jeszcze ważniejsze w przypadku wybierania właśnie nowego mieszkania w stolicy. Stosując się do nich, można zapobiec wielu przyszłym problemom.